Ułatwienia dostępu

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy

Studia podyplomowe

„Mądrzy ciągle się uczą, głupcy wszystko umieją”.
Apolinary Despinoix

Zajęcia w edycji wiosennej rozpoczęły się 16.03.2024 r.

Cel studiów

Zarządzanie bezpieczeństwem i higieną pracy to część ogólnego systemu zarządzania organizacją, która obejmuje strukturę organizacyjną, planowanie, odpowiedzialność, zasady postępowania, procedury, procesy i zasoby potrzebne do opracowania, wdrażania, realizowania, przeglądu i utrzymywania polityki bhp. Potrzebuje również wykształconej i profesjonalnej kadry zarządzającej.

Co zyskuje Słuchacz

Po ukończeniu studiów słuchacze – poza świadectwem ukończenia studiów podyplomowych – uzyskują zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Ponadto mają możliwość uzyskania certyfikatu kompetencji (akredytacja PCA) wydawanego przez Jednostkę Certyfikującą Osoby TÜV NORD Polska:*

  • Audytora wewnętrznego Systemów Zarządzania BHP według normy ISO 45001.

Certyfikaty wydawane są przez TÜV NORD Polska i są płatne.
* Warunkiem uzyskania poszczególnych certyfikatów TÜV NORD Polska jest zdanie egzaminów, spełnienie wymagań określonych w Wytycznych do certyfikacji, w tym wymaganego stażu pracy, oraz pokrycie kosztów. Do egzaminu mogą również przystać absolwenci studiów podyplomowych z BHP oraz czynni inspektorzy po wcześniejszym uzgodnieniu warunków.

Studia są skierowane do:

  • szerokiego grona osób pracujących chcących objąć stanowiska inspektorów, specjalistów oraz głównych specjalistów BHP,
  • osób chcących zdobyć nowy zawód i rozpocząć własną działalność gospodarczą,
  • kadry zarządzającej,
  • osób chcących zawodowo prowadzących działalność szkoleniową, doradczą, audytorską i ekspercką.

UWAGA! Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy § 4 ust 2 (Dz. U. Nr 109, poz. 704 ze zmianami) – absolwenci studiów podyplomowych uzyskują uprawnienia do zajmowania kierowniczych stanowisk w służbach bhp oraz kwalifikacje do pełnienia obowiązków starszego inspektora do spraw bhp, a w zależności od stażu pracy – specjalisty ds. bhp, starszego lub głównego specjalisty ds. bhp.

Program*

Moduł PRAWNY

  • Ogólne przepisy BHP. Zadania i uprawnienia służby BHP
  • Organy nadzoru nad warunkami pracy
  • Podstawy prawne ochrony pracy w Polsce
  • Ochrona danych osobowych

Moduł TECHNICZNY

  • Wypadkoznawstwo
  • BHP w budownictwie. Budynki i pomieszczenia pracy
  • Wymagania BHP dla maszyn i urządzeń
  • Urządzenia poddozorowe
  • Środki ochrony indywidualnej i zbiorowej

Moduł SPOŁECZNY

  • Socjologia pracy
  • Psychologiczne aspekty pracy: stres, komunikacja w zespole, negocjacje
  • Szkolenia w dziedzinie BHP oraz kwalifikacyjne dla audytorów
  • wewnętrznych

Moduł ŚRODOWISKO PRACY

  • Środowisko pracy a pracownik, w tym: podstawy prawne, choroby zawodowe, badania lekarskie, czynniki szkodliwe i uciążliwe
  • Ergonomia, wydatek energetyczny, BHP przy monitorach
  • Ochrona środowiska
  • Ryzyko zawodowe
  • Ochrona przeciwpożarowa
  • Udzielanie pierwszej pomocy
  • Zagrożenia chemiczne i biologiczne w środowisku pracy

Moduł AUDYTOWANIE

  • Wymagania normy 45001 (BHP)
  • System oceny zgodności
  • Praktyczne aspekty prowadzenia audytu
  • Zasady audytowania zgodnie z normą 19011

*Program studiów może ulec aktualizacji zgodnie z potrzebami rynku i/lub grupy odbiorców.

Kadra

Kadrę dydaktyczną stanowią zarówno praktycy jak i wykładowcy akademiccy z różnych ośrodków akademickich.

Partnerzy

Studia pod patronatem TÜV NORD Polska. To niemiecki koncern certyfikujący w zakresie systemów zarządzania (w tym jakością) ze 140-letnią tradycją, zatrudniający ponad 7000 pracowników w 70 krajach na całym świecie.

Czas trwania

Dwa semestry.

Tryb nauczania

Weekendowy: zajęcia odbywają się w wybrane soboty i niedziele (terminy zjazdów >>>).
Realizacja zajęć: stacjonarnie (w siedzibie Uczelni) oraz zdalnie (online na platformie MS Teams).

Cena

Dla studiów rozpoczynających się wiosną 2024 r. (rok akad. 2023/2024): 2000 zł brutto za semestr.
Dla studiów rozpoczynających się w roku akad. 2024/2025: 2300 zł brutto za semestr.

*Grupa zostanie uruchomiona w przypadku zebrania minimum 8 osób.

Telefon stacjonarny

95 733 66 68

Telefon komórkowy

+48 733 744 711

podyplomowe@wsb.gorzow.pl

Adres

ul. Walczaka 25, 66-400 Gorzów Wielkopolski